A CIKK TÖBB MINT KÉT ÉVES, ÍGY ELAVULT INFORMÁCIÓKAT TARTALMAZHAT.
Manapság a televíziózásban kétféle képarány használatos. Az egyik a hagyományos, jól bevált 4:3-as, a másik pedig a szélesvásznú 16:9-es. Az előző évtized közepe táján indult be azonban az a folyamat, amely egyesek szerint jó, azonban rengeteg problémát szül. El kezdték értékesíteni a 16:9-es képarányú, vékony TV-készülékeket.
Visszatekintés és technikák


A filmgyártás korai időszakában 4:3-as képarányt használtak, majd a televízió is ezt használta. A tévé hamar a mozi vetélytársává vált, ezért Hollywood bevezette a 16:9-es képarányt. Hogy melyik formátum hogyan néz ki, azt a képeken láthatjátok. Példaként a Cartoon Network Nyári humorfesztivál-ajánlóját hoztuk fel, az előbbi a magyar CN képe, az utóbbi pedig a holland CN-é. Láthatjuk, hogy nálunk 4:3-asra vágják az eredetileg szélesvásznú ajánlót, így a mi képünkön nem látszik pl. a bal oldali fenyő. Ezt az eljárást hívják pan and scan-nek, így a kép "középkivágott" lesz. Ezt használja pl. a Disney csatorna. A másik eljárás, hogy a 16:9-es képet besűrítik a 4:3-as képarányba, így alul és fölül fekete csíkok láthatók. Ezt letterboxnak (levelesládának) hívják. Az Animax alkalmazza ezt (3. kép). A harmadik, hogy a 16:9-esből 14:9-est csinálnak, ezt teszik a 4:3-as képbe, így csak vékony csíkok lesznek láthatok a képernyő tetején és alján. Ilyen eljárást alkalmaz pl. a Cartoon Network, sok műsoránál.
A tovább mögött ismertetjük a kialakult helyzetet.
Mi a baj?

Az a probléma az, hogy míg régebben 4:3-as tévékre készültek a 4:3-as műsorok, addig semmi baj nem volt, de ma az egész televíziózás egységtelen és zavaros ebből a szempontból. Akinek hagyományos tévéje van, az nem tudja teljes egészében élvezni a szélesvásznú adásokat. Akinek pedig új tévéje van, annak gondot jelenthetnek a 4:3-as adások. Ezt vagy oldalsó csíkokkal lehet nézni, (ekkor fennáll a beégés veszélye) vagy nyújtva (ekkor az egész kép aránytalan lesz), vagy pedig nagyítva (ekkor pedig a felbontás csökken, életlen lesz a kép).
Annak pedig, aki azt mondja, hogy előbb-utóbb megoldódnak ezek a gondok, mivel az összes adás 16:9-es lesz, annak eláruljuk, hogy nem fognak megoldódni, hiszen miért ne adnának 4:3-as Tom és Jerryt, mondjuk 20 év múlva?
Gyerektévék

Mára a magyar gyerektévék közül csak kettő állt át a szélesvásznú képarányra, ebből is csak egy tökéletesen, és ez az M2, amely már indulása óta így sugároz. A Minimax a másik, ez azonban nem tökéletes, mert valamiért még mindig 4:3-as aránnyal sugároznak, megnyújtva a képet. Van még egy érdekes eset, a Nickelodeon, amely a szélesvászonra készült műsorokat letterboxban adja, ám a logó nem lóg bele a fekete csíkokba, igaz kapcsolójel sincs, amitől átugrana a kép. A többi gyerektévé (még) hagyományos képarányt használ.
Nektek mi a véleményetek? Melyik képarányt részesítitek előnyben? Miért?