„A célom az, hogy jó legyek, hű társam oldalán. Oly sok a harc, a küzdelem, de győzelem vár ránk!”
Talán nincs is olyan, akinek ne csengene ismerősen ez a két mondat. A Pokémon első főcímdalának magyar szövege kezdődött így, amit egykoron egy egész generáció dúdolt. Gondoltátok volna, hogy már majdnem 15 év eltelt azóta? Ebben a cikkben Japán egyik legsikeresebb, idestova 870 részt elért animéjéről, a Pokémonról lesz szó, különös tekintettel a hazai történetére.
Igencsak nehéz fába vágtam a fejszémet, amikor úgy döntöttem, hogy megpróbálom koherensen és tényszerűen megírni a Pokémon magyar helyzetét, hiszen elég sok akadályba lehet ütközni. Az egyik legfőbb hátráltató tényező az, hogy túl kevés konkrét adat maradt meg az utókornak. 10–15 évvel ezelőtt még nem igazán volt elterjedt az évad- és epizódszámozás, ami alapján egyértelműen be lehetne azonosítani, hogy mikor melyik részt vetítette az adott csatorna. Pláne olyan sorozatok esetén nem törték magukat, amit nem főműsoridőbe szántak, hanem csak egy szűkebb rétegnek vagy töltelékműsornak. A Pokémon éppenséggel ilyen volt. A másik nehezítő tényező maga a cím. Volt, ahol Pokémon-ként, máshol Pokemon-ként hivatkoztak rá. Noha csak egy ékezet a különbség, de a kutatást megnehezíti.
Az anime sikertörténete 1997. április 1-jén kezdődött meg Japánban. Közel másfél év után, 1998. szeptember 8-án eljutott az Egyesült Államokba is. Nem volt kérdés, hogy előbb-utóbb megjelenik az európai piacon is. Amikor 1998-ban bemutatták a NATPE nevű televíziós vásáron (ami a mai napig is létezik és mi is vásárolunk onnan tartalmakat), a legtöbb európai ország illetékes képviselője elég szkeptikus volt a Pokémonnal kapcsolatban. Ugyanakkor az anime nagyon sikeres lett az USA-ban és Kanadában, ez pedig az európai tévések érdeklődését is felkeltette. 1999 végére a vezető európai kereskedelmi csatornák megvásárolták az akkor elérhető 156 epizódot (noha Japánban csak 2000. július 27-én ért véget a harmadik évad).
Franciaországban egyből akkora siker lett, hogy a TF1 csatorna gyereksávjának közönségaránya 20%-ról 70%-ra emelkedett három hét alatt. Portugáliában a SIC TV 55%-os közönségarányt ért el, ahogy Spanyolországban a Tele5 nevű csatorna is jelentős növekedést könyvelhetett el. Németországban az akkor még az animék fellegvárának számító RTL II 20%-ról 68%-ra növelte a nézettségét, hála a Pokémonnak. Azelőtt ehhez hasonló sikert nem értek még el. Az Egyesült Királyságban kezdetben volt némi ellenállás az animével szemben, de végül a Sky One nevű fizetős csatorna úgy döntött, hogy érdemes a gyerekeknek szánt műsorokkal is foglalkozni. Őszre a Pokémon lett a TOP10 gyerekműsor győztese, ezáltal olyan csatornákat körözött le a Sky One, mint a Nickelodeon, a Cartoon Network és a Fox Kids. Ennek köszönhető az a példátlan eset is, hogy az ITV nevű szabadon fogható kereskedelmi csatorna is átvette a Pokémont. Naponta kétszer sugározták az animét: reggel és délután. Az 1999 őszén bemutatott premiert követő három héten belül az ITV és a reggeli „blokkja”, a GMTV úgy döntöttek, hogy ismét tárgyalóasztalhoz ülnek, mert további epizódokat akartak megszerezni. Hollandiában szintén nagy sikert ért el a Pokémon, hiszen a Fox Kids csatorna 35%-os közönségarányt ért el vele a 6–12 évesek körében.
Ezek után nem volt kérdés, hogy Közép-Európába is megérkezik a sorozat. Magyarországon az RTL Klub, Lengyelországban a Polsat szerezte meg a vetítési jogokat, de az anime eljutott Csehországba, Törökországba, Görögországba, sőt Izraelbe is. Természetesen a Skandináv-félsziget országai sem maradtak ki a buliból, így Dánia, Norvégia és Svédország gyerekei is megismerhették Ash-t és barátait.
A közönségarányt érdemes megnézni… |
Ilyen kiváló előzmények után rátérhetünk arra, hogy az RTL Klub 2000. augusztus 12-én bemutatta a Pokémont. Minden szombaton és vasárnap vetítettek egy-egy epizódot. Az anime gyorsan hatalmas népszerűségre tett szert idehaza is, nem csak a tévében, de kereskedelmi értelemben is. Elég csak a Nintendo és a Hasbro termékeire gondolni. Aki annak idején nem gyűjtött Pokémonos kártyákat, nem is volt menő. Ezzel most viszont nem foglalkozunk, mert minket a tévés története érdekel.
A Pokémon az RTL Klub Kölyökklubjának egyik meghatározó eleme lett. A Tom és Jerry, a Teletubbies, az Ejnye, Sophie!, a Batman, a Maci Laci kincset keres, a Foxi Maxi, a Tazmánia, a Hupikék törpikék, vagy épp a Hé, Arnold! mellett ez egy biztos pontja volt sokak hétvégi tévézésének. Nagyon jó szinkront hoztak össze a sorozathoz, hiszen akkoriban és a mai napig is foglalkoztatott színészek kölcsönözték a hangjukat a szereplőknek. Szvetlov Balázs, Dudás Eszter, Sótonyi Gábor, Kiss Erika, Tóth Tamás, Minárovits Péter (később Szokol Péter), hogy csak a legfontosabbakat említsem. Akkoriban még arra is ügyeltek, hogy a főcímdalt magyarosítsák. Később ez teljesen elveszett az animék esetében és meghagyták azt a változatot, amit kaptak. Ami szerintem kár, mert a németek vagy épp Dél-Amerika országai imádják a saját nyelvükre fordítani a dalokat, illetve a YouTube is tele van spanyol nyelvű rajongói feléneklésekkel (úgynevezett fandub vagy cover). Nálunk ez (is) kihalt az idők folyamán. Ettől függetlenül a második és a harmadik évadhoz még készült magyar főcím.
Az anime vetítése természetesen 2001-ben is folytatódott. Persze idővel a Kölyökklub kínálata is változott egy kicsit, így csatlakozott a rajzfilmek közé a Flipper és barátai, a Jumanji, a Nyugi, Norman!, a Tini nindzsa teknőcök, A csodatrió, az azóta a VIASAT6-on is vetített Sötét zsaruk, illetve a Papyrus is. Ugyanakkor nem szabad elfelejteni, hogy 2001-ben még javában létezett az Országos Rádió és Televízió Testület, közismert nevén az ORTT. Ez a négy betű minden igaz animés szemében a gonoszsággal és magával az ördöggel egyenértékű. Hogy, hogy nem, de a Pokémont is elkezdték vizsgálni és arra jutottak, hogy ártalmas hatással van a kicsikre. Így 2001 elején attól lehetett tartani, hogy ez a gittegylet ennek a vetítését is ellehetetleníti. Ne feledjük, hogy 1999-ben a Dragon Ball Z vetítését korlátozták a késő esti órákra, bár a közhiedelemben máig is úgy él, hogy betiltották az egészet. A Pokémon esetén tehát rezgett a léc, de megúszta. Ami azért is volt szerencsés, mert a műsor nézettsége a 4–17 éves korosztályban folyamatosan elérte az 50–65%-ot. A Pokémon betiltása a Hasbro számára nyárig körülbelül 50 millió forintos bevételkiesést okozott volna, a második évad elmaradása pedig ennek sokszorosával csökkentette volna a cég magyarországi forgalmát. Így az ORTT-n kívül senkinek sem lett volna érdeke a sorozatot csesztetni. Egyébként Szlovákiában is napirenden volt a sorozat. Már egy nappal azután, hogy a szlovák állami tévé vetíteni kezdte a Pokémont, több szervezet hevesen tiltakozott ellene. A szlovák televíziós szerzők szövetsége nyilatkozatban szögezte le, hogy a sorozat túl erőszakos, és veszélyezteti a gyermekek lelki és morális fejlődését, mi több, testi épségüket is.
Ez a baromság persze különösebben nem hatotta meg az RTL Klubot, hiszen 2002 folyamán is a megszokott rend szerint vetítette a Pokémont. A fennmaradt források szerint ebben az évben már látható volt a Kölyökklubban a Tom és Jerry gyerek-show, az Elhagyott játékok, a Szilveszter és Csőrike kalandjai és az Action Man is. 2003-ban is képernyőn volt az anime, olyan műsorok társaságában, mint: Dibu, a kistesó, Rusty, a kölyökrobot, Albert kérdezi: mi az élet?, Spiderman, Az óceán lánya, A szellemirtók legújabb kalandjai, Max Steel. Az RTL Klub egykori weboldalának archív változatában 2003-tól már jelezték azt, hogy éppen melyik epizód került adásba. Eszerint 2003. szeptember 28-án, vasárnap, 06:30-kor a 120. rész volt látható (Átszellemült szellemek), 08:20-kor pedig a 121. rész (Aki a virágot szereti). 2003. október 24-én, pénteken, reggel 6-kor a 128. rész ment, melynek címe: Blissey, a megtévedt nővér. Ugyanezen a napon 08:15-kor pedig a 129. rész (Pokémon akadémia) volt látható. A sorozat megnevezése az RTL Klub szerint „japán animáció gyerekeknek”. Október 26-án, vasárnap, 06:30-kor a Harc a madár-pokémonokkal (130. rész), 08:50-kor pedig a Kicsi, de hangos (131. rész) című rész volt adásban. Vasárnaponként tehát az volt megfigyelhető, hogy 06:30-kor megismételtek egy korábbi részt, 09:15 környékén pedig érkezett a következő epizód. Természetesen a konkrét kezdési időpontok elég változóak voltak, az éppen aktuális műsorstruktúrának megfelelően.
![]() |
Szerezd meg hát mind! |
2003 viszont ismét az ORTT éve volt, méghozzá egy meglehetősen röhejesnek tűnő ok miatt. Az RTL Klub 2003. november 23. és 24. napján 9 óra 21 perctől sugározta a Pokémon című anime A virtuális harcos című epizódját. A 24-i adás az előző napi epizód ismétlése volt. A november 23-i vetítés előtt a Kölyökklubban a műsorvezető a sorozat egyik gyermekrajongójával beszélgetett és a Pokémon főcím helyes kiejtése kapcsán megemlítette, felmutatta a sorozatról készült, a kereskedelmi forgalomban kapható CD-t. A beszélgetés során a kamera több alkalommal mutatta a rajongó által készített Pokémon-tárgyakat és a CD-t, amely alatt a „Szerezd meg mind!” reklámfelirat volt elhelyezve. A kisfiú ráadásul Pokémonos pólót viselt, amit ugyancsak többször látni lehetett a beszélgetés során. Ekkortájt már a harmadik évadnál, vagyis a Johto-s történetszálnál tartott a csatorna. A sorozat főcímdala az angol nyelvű szöveg hű fordítása: „Ez egy új hely, egy új világ. Itt egy új Nap süt le rád. És egy új dal szól, s velem együtt bátorít: hogy indulj már, szerezd meg hát mind, és a lángot tovább vidd!” Az ORTT szerint mindezzel az RTL Klub megsértette a rádiózásról és televíziózásról szóló 1996. évi I. törvény burkolt reklámozás tilalmáról rendelkező 10. §-ának (5) bekezdésében foglaltakat, ezért 6 385 899 forint kötbér megfizetésére kötelezték őket. Az indoklás szerint a főcímdal vizsgált eleme olyan fogyasztásra ösztönző felhívást tartalmaz („Szerezd meg hát mind”), amely a főcímdal szövegéből kilóg és kapcsolódik ahhoz a világszerte tapasztalható üzleti stratégiához, amely a gyermekek által megkedvelt rajzfilmsorozathoz (vagy más produkcióhoz) különböző termékek, áruk kereskedelmét párosítja. A Testület értékelése szerint a vizsgált műsor felvezető adásához használt képi megoldások, illetőleg az ahhoz kapcsolódóan a rajzfilm főcímzenéjében adott felhívás együttesen sérti a burkolt reklámozás tilalmát tekintettel arra, hogy mindkét esetben semleges információ látszatát keltve egyértelmű utalás történt a kereskedelmi forgalomban elérhető termékekre. Egyébként a külföldi médiahatóságok a Pokémonban nem tapasztaltak tudatosan nem észlelhető reklámot, azonban több esetben is kifogással éltek a burkolt reklám miatt a műsorszolgáltatóknál. Az RTL Klub hiába perelt, a bíróság nem nekik adott igazat. Az ORTT szerint a reggeli, kora délelőtti órákban a TV képernyőjén gyermekfilmet néző kiskorúak értelmi, érzelmi fejlettségük alacsonyabb foka folytán a látottaktól elvonatkoztatni nem tudnak. Számukra a perbeli rajzfilm üzenete az, hogy „Szerezd meg”, akkor te is eredményesebb, kiválóbb leszel. A főcímdal ugyancsak a megszerzésre ösztönzött: ez az eleme a dalnak a többi elemtől ritmusban, intonációban, hangsúlyban elkülönülten, kifejezetten kiemelten hangzott fel. Ennek tükrében az egyre több pokémon megszerzésére való szándékot megerősítő főcímdal alkalmas volt a fogyasztásra ösztönző hatás kiváltására. Az RTL Klub úgy döntött, hogy a következő évadok főcíméhez nem csináltat magyar változatot, ezért maradt az amerikai verzió a 4–7. évadokhoz.
Ugye mennyire szánalmas ez az egész? Tipikusan jellemezte az akkori Magyarország helyzetét és azt, hogy az ORTT szemében az animék a kezdetektől fogva szálkák voltak. Ha nem találtak komoly indokot a büntetésre, kerestek ilyen apró-cseprő kifogásokat.
Az RTL Klub becsületére legyen mondva, hogy ennek ellenére sem adták még fel az animézést, sőt ugye új sorozatokat is bemutattak (pl. InuYasha). 2004-ben is folytatták a vetítést a Kölyökklubban (egyéb sorozatok: A világ meséi, Seriff az űrből, Malackó, Szamuráj pizzacicák, Yu-Gi-Oh!), de ami ennél fontosabb, hogy 2004. december 4-én elindult Magyarország első animecsatornája, az A+, melynek kezdő kínálatában a Pokémon is helyet kapott. Mivel kábelcsatorna volt, ami főműsoridőben, a megfelelő korhatár-besorolással, az ORTT-től függetlenül vetítette az animéket, így ott minden biztonságban volt. A Pokémon első évada után viszont mindig a negyedik évadra ugrottak. Emiatt én évekig azt hittem, hogy a második és harmadik évadhoz nem is készült magyar szinkron, pedig ugye az RTL Klub már levetítette, csak arról én akkoriban nem tudtam. Őszintén szólva igazából az A+nak köszönhetően ismerkedtem meg szinte az összes „RTL-es” animével. Épp ezért azt sem tudtam még hová tenni, hogy miért lett hirtelen angol a főcím, miért váltott hirtelen ekkorát a történet és főleg: hova tűnt Szvetlov Balázs. Ugyanis őt lecserélték, a helyét Ungvári Gergely vette át. Állítólag Balázs hangját már „túl idősnek” tartották Ash-hez. A 2–3. évad vetítési jogaival pedig valószínűleg nem rendelkezett az A+ tulajdonosa. Fura érzés volt sok évvel később ráeszmélni, hogy azok sem elveszett részek.
2005 januárjában és októberében az RTL Klub levetítette a Pokémon 3. filmjét, az A+ pedig szinte egész évben pokémonozott. Például 2005. május 30. és június 5. között 20 órától Pokémon ment, amit 20:25-től MegaMan NT Warrior, 20:50-től Yu-Gi-Oh!, 21:15-től pedig InuYasha követett. Hétvégén a Pokémon 22:05-kor került képernyőre.
2005. július 4–10. között hétköznap szintén 20 órától volt Pokémon az A+on, hétvégén pedig ugyancsak 22:05-kor. 2005. augusztus 8–14. között csak hétfőn és kedden volt Pokémon, szerdától az Akcióban Mary-Kate és Ashley ment. Viszont a 22:30-kor vetített A tini nindzsa teknőcök új kalandjai helyett szerdától Pokémon lett.
2005. szeptember 26. – október 2. között 20 órakor továbbra is Pokémon ment, ahogy szerdától 21:50-kor is. Hétvégén szintén 21:50 volt a kezdési időpont. 2005. november 28. – december 4. között a 20 órai Pokémont hétköznap Slayers – A kis boszorkány, Yu-Gi-Oh!, Cowboy Bebop, Yu Yu Hakusho – A szellemfiú és Vadmacska kommandó követte. Hétvégén 22:05-kor kezdődött a Pokémon.
A 2007-es évről Pokémon-tekintetében nincs konkrét információm. Így sajnos mindazt, hogy az RTL Klub pontosan mikor vetítette le az anime ötödik és hatodik évadát, nem tudom. Mindenesetre levetítette, továbbra is Ungvári Gergővel és az angol nyelvű főcímmel. 2008. június 23-án a Cinemax csatorna is leadta a Pokémon: Az első filmet, amit a következő hetekben, hónapokban többször is megismételt. 2008-ban kitört a gazdasági világválság, ami a legtöbb csatorna számára nagy hátrányt jelentett. Emellett az ORTT-vel való állandó pereskedés, elsötétítés is hatalmas problémát jelentett és tulajdonképpen meg is pecsételte egy jó időre az animék hazai helyzetét. Az viszont biztos, hogy 2009-ben még képernyőn volt az RTL Klubon a Pokémon, hiszen az ORTT szerint a 2009. május 9-én és 10-én vetített epizód nem megfelelő korhatár-kategóriába történt besorolásával megsértette az Rttv. 5/B. § (2) bekezdésében foglalt előírásokat (a kiskorúak védelmére vonatkozó rendelkezéseket). A törvénysértés miatt a Testület nem büntetett, csak felhívta az RTL Klub figyelmét, hogy a sérelmezett magatartást hagyja abba. Persze az RTL nem hagyta abba, mert véleménye szerint a Pokémon „óvodás korú gyermekeknek és nem felnőttek számára készült alkotás. Megértéséhez, élvezéséhez gyermeki gondolkodás szükséges. Annak ellenére, hogy bár egy másik kultúrából táplálkozik, az európai néző számára is közvetít értéket.” Az RTL Klub álláspontja szerint "az animék a keleti kultúrából származnak és számos sajátos jellegzetességgel rendelkeznek. Ennek a jellegzetességnek az alapja a japán kultúrából és életfelfogásból adódik, amely alapvetően különbözik az európai felfogástól.” Továbbá „az Európára jellemző biblikus gondolkodásmód, a dolgok mesterségesen jóra és rosszra történő választása, a tabuk jelenléte a keleti világ számára ismeretlen.” A csatorna által idézett tanulmány szerint az „anti-Pokémonisták, az eltökélt ellenfelek túlnyomó része egyetlen epizódot sem látott.” Továbbá bemutatja a Pokémon-dalt, „amely minden epizódban felcsendül”. Az ismertetett szöveg a hűségről, a barátságról és a jóságról szól. Valamint olyan állításokat is tartalmaz az RTL Klub által idézett szöveg, miszerint „a negatív erők” minden epizódban megjelennek, és a „jók” minden alkalommal győzedelmeskednek. De a cselekményfolyam egy ennél sokkal komplexebb erkölcsi világba kalauzolja a nézőt. Itt bizonyos helyzetekben – nem is egyszer – a rosszak is pozitív hőssé válhatnak, hogy aztán, mintha mi sem történt volna, a következő részben újra a megszokott galádságaikkal állítsák helyre a „rendet”. Az RTL Klub azt is jelezte, hogy a Testület 2004-ben, 2005-ben és 2006-ban is vizsgálta a Pokémon című sorozatot és annak főcímdala miatt burkolt reklám közlésérért szankcionálta. Ugyanakkor „a rajzfilmet a Testület korábban nem találta törvénysértőnek és az általa felkért Dr. Csapó Ágnes gyermekpszichiáter szerint a Pokémon sorozat műsorszolgáltató általi besorolása helytálló.”
Az ORTT-t persze nem olyan fából faragták, hogy hagyta volna magát és egészen addig, amíg 2010-ben megszüntették, folyamatosan erkölcscsősz szerepben tündökölt, amivel csak ártott bizonyos műsoroknak és csatornáknak (még akkor is, ha adott esetben igazuk volt, de az animéseket aztán baromira nem vigasztalja, hogy a Balázs- és Mónika-show-t is vegzálták). A Pokémon című sorozat korhatár besorolását a Testület ez elmúlt években több alkalommal is vizsgálta, azonban elmarasztaló döntést nem hozott. A sorozat 2000 óta szerepelt az RTL Klub műsorában. Először 2001 februárjában került napirendre a sorozat ügye, akkor a 2000 novemberében sugárzott nyolc epizódot vizsgálta a Testület. Az akkori vizsgálat megállapításai szerint „a műsorban ugyan vannak harcias jelenetek, amelyeket azonban nem lehet harciasnak nevezni. A példaként felhozott esetekben is inkább a küzdelem és nem a harc dominál. A szereplők nem semmisülnek meg, a jók diadalmaskodnak a rosszak felett. A filmsorozatot nem lehet durvábbnak minősíteni a ma divatos nyugati rajzfilmeknél.” A 2001-ben folytatott eljárás során a Testület nem állapított meg törvénysértést a sorozat kapcsán. 2004 áprilisában került újra napirendre a sorozat egy epizódja, azonban nem a kiskorúak védelmére vonatkozó rendelkezések megsértését vizsgálta a Testület, hanem az Rttv. 10.§ (5) bekezdése alapján a burkolt reklám tilalmára vonatkozó előírások megsértését állapította meg a műsorszolgáltatóval szemben. 2006-ban a Testület célvizsgálatot folytatott az RTL Klub és a TV2 csatornáknál három tavaszi hónap egy-egy hétvégéjének gyermeksávjában. A vizsgálat során a Pokémon rajzfilmsorozat egyes epizódjainak korhatár-besorolását is ellenőrizte a Testület, külső szakértők bevonásával, azonban a szakértői véleményben is megállapítást nyert – amit az ORTT is elfogadott –, hogy a Pokémon című műsorszám RTL Klub által való klasszifikációja megfelel a törvény előírásainak. 2008 márciusában az M-RTL Televízió Zrt. 2006. évi éves beszámolójának elfogadásakor a Testület a következő álláspontot alakította ki a Pokémon rajzfilmsorozattal kapcsolatban: „A műsorszolgáltató a televízió-nézési szokásokat alapul véve a gyermekek által leginkább kedvelt időszakokban (pl. hétvégenként délelőtt) kizárólag olyan filmeket, sorozatokat szerkesztett adásba, amelyek az 1. kategóriába tartoznak. Ilyen volt pl. a Pokémon.” Ugyanakkor a Testület azt is megállapította a beszámoló értékelésekor, hogy a sorozat egyes epizódjai „olyan tartalommal bírnak, amelyek okán az említett kategóriából, azaz a korhatár nélkül bárki számára megtekinthető alkotások sorából kiesnek.”
Magyarán az ORTT egyik mondatával elismerte, hogy az RTL Klubnak igaza volt, a másikkal viszont gyorsan keresett némi kibúvót, hogy azért mégis nekik legyen igazuk. Mesterien értettek ahhoz, hogyan vegyék el a csatorna kedvét egy-egy műsortól, jelen esetben az animéktől. A legszebb mondat ez volt: „a Testület véleménye szerint a tanulmány nem a vizsgált konkrét epizódokat érinti és a Médiatörvény kiskorúak védelmével foglalkozó szabályaival sem veti össze a sorozatot, hanem pátoszos magasságban elvi síkon folytat hadjáratot mindazok ellen, akik nem rajongói a sorozatnak.” Tehát szerintük az RTL Klub az animerajongók érdekében folytatott hadjáratot, ergo ők voltak a jók, az ORTT meg a gonosz. Ha nagyon leegyszerűsítjük, még igaz is lehet. Mert lehet, sőt egyre inkább úgy tűnik, hogy az RTL sokáig küzdött az animékért, csak ilyen ellenszélben kudarcot vallott. Ám arról se legyen senkinek kétsége, hogy a csatornának a saját anyagi érdekei fontosabbak voltak, mint a nézők, de jelen esetben az anyagi érdek és a jó szándék a nézők iránt összejött. Kár, hogy végül az ORTT győzött és hiába szűnt meg, azóta olyan tendencia indult el, ami már visszafordíthatatlan. Azóta ránk szabadult az Éjjel-Nappal Budapest, a jósműsorok, a ValóVilág egyre minősíthetetlenebb évadai, a minden évben új „csillagokat” felfedező, majd elfeledő tehetségkutatók és az egyéb amatőrszereplős dokurealityk. Ki tudja, talán ha békén hagyják az animéket, ma nem lenne ennyire alja a televíziózás, ami miatt sokaknak már kedvük és igényük sincs tévézni. Lehet, hogy jót akart a médiahatóság, de ezt nagyon elcseszték.
Az RTL Klub viszont még valamikor elkezdte a Pokémon 7. évadát vetíteni, de három rész leadása után örökre levették a képernyőről. Így az ő számozásuk szerint 315 rész után véget ért a sorozat pályafutása náluk. Holott feltehetőleg a teljes hetedik, de valószínűsíthető, hogy a teljes nyolcadik és talán a kilencedik évad is le lett szinkronizálva, csak az archívumban porosodik. Erre két okból következtethetünk. Egyrészt az RTL szokása a mai napig is az, hogy jóval azelőtt leszinkronizáltat egy vagy több sorozatévadot, hogy egyáltalán adásba kerülne. Vagyis ők időben megcsináltatják, majd „ráülnek”, és amikor a programigazgató (Kolosi Péter) úgy dönt, akkor levetítik. Erre az elmúlt időszakban két példát is láthattunk. Az egyik a jelenleg a Dunán látható Szívek doktora című sorozat, amit 2014 nyarán kezdtek el szinkronizálni az RTL Klub megbízásából. Azonban nekik nem kellett és lepasszolták a közmédiának. Az M1 2015. január 5-től kezdve hétköznap kora este ledarálta a sorozat első és második évadát, sőt belekezdett a harmadikba is, ami a hírcsatornává alakulás után a Dunán folytatódik. Vagyis kapásból készen volt három évad, ami ki tudja, meddig porosodott volna, ha az M1 nem kezdi el. A másik példa pedig a világ egyik legnépszerűbb, mostanában futott sorozata, a Totál szívás (Breaking Bad), amelynek első három évadát az RTL Klub vetítette, elég késői időpontban. Azonban a negyedik évadot is leszinkronizáltatták, csak az nem került adásba. Úgy került mégis napvilágra, hogy a Telenor MyTV nevű online szolgáltató videótárába felkerült az addig sosem látott évad magyarul. Így joggal feltételezhető, hogy a Pokémon esetén is vannak bőven leszinkronizált, ám adásba nem került részek, akárcsak mondjuk az InuYasha-nál.
A másik, szintén elég alapos ok pedig az, hogy az egykori Jetix nevű csatorna 2009-ben elkezdte vetíteni a Pokémon 10. és 11. évadát. Vagyis van egyfajta időugrás a 7x03-as rész és a 10. évad között, nyilván nem véletlenül. Persze az is igaz, hogy ezzel az évaddal elkezdődött a sorozat harmadik nagy egysége, a Diamond and Pearl, ami a 10–13. évadokat foglalja magában. Azt kell mondanom, hogy bár ne kezdték volna el ezt vetíteni, ugyanis életem egyik legrosszabb szinkronélményének tartom, amit ezzel a két szezonnal műveltek. A szereplők nagy részének lecserélték a magyar hangját (Ash: Szalay Csongor, Brock: Zámbori Soma, James: Markovics Tamás), a két fordító, Csányi Zita és Katona László pedig olyan szinten blőd, dedós, nevetséges és gáz magyar szöveget írt, amitől a hajam hullott. Azelőtt sem a felnőtteket célozta meg ez a sorozat, de amit most a szereplők szájába adtak, az botrány volt. Sürgősen meg kellene semmisíteni a szinkronfájlokat és újraszinkronizálni az egészet. A Jetix színvonaltalansága a Naruto mellett itt is felütötte a fejét. Szerencsére a csatornát felváltó Disney Csatornának volt annyi esze, hogy a 12. évadot normálisan megcsináltassa. Ash végre visszakapta Szvetlov Balázst, a szinkron pedig az SDI Media Hungary-ben készült. Az az egy előnye ezeknek az évadoknak, hogy ismét készült hozzájuk magyar főcímdal.
Mint mondtam, a sorozat vetítése ugyan félbemaradt az RTL Klubon, ám a csatorna még 2011-ben is okozott meglepetést a rajongóknak. Hogy miért, azt senki sem érti, talán valami szerződés kötelezte őket, de 2011. március 19-én levetítették a Pokémon 4. – Az időkapu, valamint a Pokémon 6. – Kívánj valamit! című filmeket. Ezeket 2011. május 18-án és május 25-én 14:40-kor megismételték. 2011. június 16-án pedig bemutatták a Pokémon 5. – Új hős születik című filmet, amit augusztus 25-én megismételtek. Ezek után felmerült az is, hogy folytatódik náluk a sorozat. Állítólag azt tervezték, hogy 2011. november 5-én képernyőre tűzik a 7. évad 4. részét, de a negyedik évadból került képernyőre egy epizód. A Kölyökklub 2011-re már eléggé átalakult, hiszen olyan műsorok mentek ott, mint: Björn mackó kalandjai, Tini titánok, Flúgos csapat, Hupikék törpikék, Star Wars: A klónok háborúja.
Talán tényleg fontos volt a csatornának ez a sorozat, hiszen az RTL Klub korábbi vezérigazgatója, Dirk Gerkens egy 2009-es interjújában is említette, hogy az ORTT miatt vállaltak kötelezettséget arra, hogy nem vetítik többet. Itt feltette a mindenkit érdeklő kérdést: „Ha a testületi tagok nem szeretnek valamit, vegyük le műsorról? Mi lesz, ha legközelebb a futball nem tetszik nekik? Ne mutassuk be, ha a szurkolók egymásnak esnek a stadionban? Mi lesz a következő?” Igaza volt. Viszont mivel az ORTT 2010-ben megszűnt, így 2011-ben azért mégis vetítettek valami Pokémonnal kapcsolatos dolgot. Üröm az örömben, hogy maga a sorozat félbemaradt és nem úgy tűnik, hogy bárhol is lenne hajlandóság a folytatásra.
Még egy érdekesség, amiből talán világossá válik, hogy ma már miért nem animézik az RTL, pláne nem délelőtt. Az RTL Klub 2009. június 30-ával módosította a médiaszolgáltatási szerződését, amely ezt követően lehetővé tette a kiskorúak védelmével összefüggő törvénysértések árnyaltabb szankcionálását. A szerződésbe egy új passzus is bekerült a gyermeksávval összefüggésben, amely jelentősen átalakította a médiaszolgáltató programszerkesztési gyakorlatát: „A Médiaszolgáltató a jelen Szerződés fennállása alatt végzett Műsorszolgáltatás során vállalja, hogy hétvégén és ünnepnapokon reggel 7:00 és 10:00 óra között nem vetít olyan műsorszámot, amely nem alkalmas gyermekek számára az önálló, azaz nagykorú felügyeletét mellőző megtekintésre.” Ugyanezt a rendelkezést a TV2 2010. január 1-jén hatályba lépett műsorszolgáltatási szerződésébe is implementálták kiegészítésként.
Az RTL Klub szerződésben foglalt vállalásai kiegészültek 2011 decemberében a gyermek- és ifjúsági műsorokra vonatkozóan azzal a kitétellel, hogy a reggeli idősávban (6:30-9:30) hétköznap és hétvégén egyaránt megközelítőleg 20 percnyi időtartamú kiskorúaknak szóló műsorokat sugároz. Fentiek szerint az RTL Klub gyermekműsorainak sugárzási metodikájában 2012. február 1. óta változás következett be, így hétköznap reggel 6:05 és 7:40 között III. kategóriába sorolt, 12 éven aluliaknak nem ajánlott gyermekprogramokat vetít a Jó reggelt, skacok! című szegmensben. A hétvégi, Kölyökklub címet viselő gyermekprogram továbbra is a kisebb, 12 éven aluli korosztályt célozza.
Az RTL Klubra vonatkozó, jelenleg is hatályos koncessziós szerződés 2013 decembere óta van érvényben. A dokumentum feloldja a korábbi szigorító korlátozásokat, és szabad kezet ad a médiaszolgáltatónak a műsorszerkesztésben. Ennek megfelelően már nem kötelezi szerződés a szolgáltatót arra, hogy a fentebb bemutatott idősávban gyermekműsorokat tegyen közzé. Mindezek ellenére a kereskedelmi csatorna a mai napig a fent bemutatott formula szerint szerkeszti a hétvégén látható gyermekműsorait. Ez többek között azzal magyarázható, hogy a több éves hagyománynak örvendő Kölyökklub című műsorblokk értéket képvisel a hirdetők körében, továbbá a piacvezető csatorna a gyermekek kegyeiért folytatott küzdelemből sem maradhat ki.
A Pokémonnal kapcsolatos utolsó fontos dolog az, hogy 2012 folyamán a Filmbox HD és a Filmbox Plus csatornák nagyon sokszor levetítették a Pokémon 4. – Az időkapu, a Pokémon 5. – Új hős születik és a Pokémon 6. – Kívánj valamit! című filmeket. A 4. film viszont nem az RTL-es, hanem az SPI (a Filmbox tulajdonosa) által készített szinkronnal ment le, teljesen más szinkronhangokkal, úgyhogy az már biztos, hogy a negyedik filmhez két szinkron is készült. Gyakorlatilag csak Jessie-nek és Miaúnak a megszokott a hangja, a többieknek mind más. Fura, nem? Egyes animéket le sem szinkronizálnak, másokhoz pedig kettő is készül. Az 5. és a 6. film az RTL-en is látott szinkronnal ment le. Ami viszont ennél lényegesebb, hogy 2012-ben az addig magyarul sosem látott hetedik filmet is levetítette ez a két csatorna. A címe: Pokémon 7. – A végzetes Dioxiz. A film egyébként még 2014 decemberében és 2015 februárjában is látható volt. A 7. film szinkron szempontjából felemás volt, hiszen Szvetlov Balázs és Sótonyi Gábor visszatért, de a Rakéta csapat minden tagját más valaki szinkronizálta.
Ez volt tehát a Pokémon című anime hazai története. Azé az animéé, ami az Egyesült Államokban és Németországban a mai napig is képernyőn van és nagyon is sikeres. Az USA-ban a 17. évadot 2014. január 18-án, a 18. évadot pedig 2015. február 7-én mutatták be. Minden szombaton látható az ottani Cartoon Network képernyőjén egy új epizód. Március 21-én 1 millió 162 ezer nézőt hozott, március 28-án 1 millió 220 ezret, április 4-én 990 ezret, április 11-én viszont már 1 millió 337 ezret. Németországban pedig a ProSieben MAXX csatorna délutáni (14:50 és 15:15) programja jelenleg elképzelhetetlen a Pokémon nélkül. Ki tudja, talán egyszer Magyarországra is visszatér és megmenekül ez az anime is. Mi drukkolunk.