A rajzfilmadók hajnalán

A rendszerváltás előtt a rajzfilmkedvelő nagyközönség csupán a két „királyi” tévén láthatott animációs filmeket. Amerikában már ekkor léteztek a rajzfilmeket sugárzó gyerektévék, ám ezek Magyarországra csak a ’90-es években jutottak el.


Az akkor még egyedüli két adó, a TV1 és TV2 (ma M1, M2) műsorblokkokba rendezte a rajzfilmeket és az egyéb gyerekműsorokat. Ilyen a ma is futó Esti mese vagy a korábban megszüntetett Cicavízió. Az előbbit mindenki a TV-macival hozza összefüggésbe, az utóbbiról pedig sokaknak a jellegzetes, cicás monoszkóp jut eszébe (képünkön). Itt a rengeteg magyar rajzfilm (Kíváncsi Fáncsi, Kukori és Kotkoda, Pityke) mellett a keleti blokk országainak alkotásain (Kisvakond, No, megállj csak!, Lolka és Bolka) túl, néhány amerikai sorozatot (Frédi és Béni, avagy a két kőkorszaki szaki; Maci Laci) is láthattunk.

A rendszerváltás után a magyar rajzfilmek gyártása alábbhagyott. Ezzel egy időben lehetőség nyílt új csatornák indítására és – végre-valahára – parabolaantennák megvételére. A tányér óriási lehetőséget kínált a rajzfilmrajongóknak, hiszen 1993. szeptember 17-étől be lehetett fogni vele az akkor még kódolatlan, európai Cartoon Network-öt. Bár angolul sugárzott, a nap nagy részében rajzfilmeket adott, éjjel pedig a TNT nevű, szintén angol filmcsatorna váltotta.

http://3.bp.blogspot.com/-6RuD3iesHQY/UmOH1K2_dJI/AAAAAAAAAj8/XffgbtJNHZA/s1600/rajzfilmszt%C3%A1rok+par%C3%A1d%C3%A9ja.pngAz új adón a magyar közönség számára eddig ismeretlen rajzfilmeket is megismerhetett, ezek főleg a Hanna-Barbera archívumából kerültek ki, a Boomerang ma is szép számmal adja ezeket (Scooby-Doo, Droopy, Hong Kong Phooey). De az akkor már ismert Frédi és Bénit, valamint Tom és Jerry-t is láthattunk. A teljesen magyar CN-re még várni kellett, de az M1 1996-ban, a rajzfilmcsatornával közösen elindította a Cartoon Network Rajzfilmsztárok parádéja nevű blokkot, amelyet a ’90-es évek végéig, hétvégente délelőtt sugároztak. Itt olyan klasszikusokat adtak, mint Maci Laci, Nyegleó vagy Turpi úrfi.


1998-ban elindult az Msat csatorna műsorán a Nickelodeon-blokk, mára klasszikussá vált Nick-sorozatokkal, mint a Rocko, a Fecsegő tipegők vagy a Hé, Arnold! Az év szeptember 1-jén indult útjára a Cartoon Network magyar–lengyel–román változata, amelyre fokozatosan vezették be a magyar szinkront. 1999. október 6-án a Nickelodeon teljesen átvette az Msat-ot, elindult a 24 órás Nick, teljesen magyarul, első, magyar nyelvű gyerektévéként. Az év december 6-án pedig megkezdte a sugárzást az akkor még magyar tulajdonú gyerekcsatorna, a Minimax, napi 2 (18–20), rövidesen napi 6 (6–8, 16–20), majd 2000. március 1-jétől 12 órás (6–12, 14–20) műsoridővel. Még 2000-ben bevezették a jelenlegi, 14 órás műsoridőt. Az esti műsorzárást régebben szilveszterkor rendszeresen kitolták, éjjel is rajzfilmek mentek.

http://3.bp.blogspot.com/-J-Mqu2rwnQw/UmQSfocTlgI/AAAAAAAAAkI/g8jrmvAoyqg/s1600/CN+TV2.png2000 januárjában a TV2-re került át a Cartoon Network-blokk, amely fokozatosan mutatta be TV2-s szinkronnal a 90-es évek eredeti CN-sorozatait. Itt láthattuk először a Boci és Pipit, az Én vagyok Menyust, a Pindúr pandúrokat, és még sok más alkotást, a Scooby-Doo is itt mutatkozott be először magyarul. Ez pedig javított a magyar rajzfilmek arányán a Cartoon Network-ön, amely a mai napig a TV2-s szinkronnal adja ezeket a műsorokat. Szintén 2000-ben indult a VIASAT3, ahol rengeteg, a korábban említett rajzfilmadókhoz kapcsolódó rajzfilmet ismerhetett meg a nagyközönség.

2000. november 1-jén feltűnt a színen a negyedik gyerektévé, a Fox Kids, amely később Jetixként folytatta működését, ma pedig Disney Csatorna néven ismert. A Fox Kids után még jó pár gyerektévé indult, de az már egy másik történet…