A Disney megvenné a Netflixet & A Netflix hazai helyzete

Újabb céget kebelezne be a Disney, amely egyre inkább monopolhelyzetbe kerül a szórakoztatóiparban. A most kiszemelt préda a Netflix, a nemzetközi streamingszolgáltatás. A cikk második felében a Netflix magyarországi helyzetével foglalkozunk.


A Disney rekordévet fog maga mögött tudni, az idénre tervezett 1735 milliárd forintos bevételnek köszönhetően. Úgy tűnik, nem tartogatnák sokáig a pénzt, azt inkább a Netflixre fordítanák – számolt be a TechChurch. A filmóriás és a streamingszolgáltatás között jelenleg is szoros együttműködés van. A Walt Disney Company a filmiparban egyre nagyobb uralomra tör: 2006-ban megszerezte a Pixart, 2009-ben a Marvelt, 2012 óta pedig a Lucasfilm is a vállalaté.

A megpedzegetett felvásárlás egyfajta válaszlépés is lehet a TimeWarner felvásárlására. Ha az üzlet megvalósul, a Disney rengeteget fog fizetni. Nos, van miből. A szórakoztatóóriás egyébként már megemlítette, hogy szüksége lenne egy streamingszolgáltatásra. Egyes tippek szerint a Disney élére a Netflix vezérigazgatója, Reed Hastings léphet, a nemsokára nyugdíjba vonuló Bob Iger helyére.

A tranzakcióval teljesülne a Netflix vágya, hogy a tartalom felét saját gyártás tegye ki. Előfordulhat, hogy az üzlet megvalósulása esetén a gyerektévék (Disney Csatorna, Disney XD, Disney Junior) teljes tartalmát felköltöztetnék a Netflixre.

Összefoglaló a Netflix magyarországi helyzetéről (írta: Lengabor)


A Netflix Magyarországon 2016. január 6-án indult el, vagyis közel egy éve. Ennyi idő alatt azonban a tartalombővítésen túl gyakorlatilag semmit sem tudtak felmutatni. Jelenleg a nem hivatalos netflixes kereső, az uNoGS szerint 529 sorozat és 1209 film érhető el a magyar kínálatban. Ezek viszont a tömegek számára használhatatlanok, mivel magyar felirat csupán kettő sorozathoz (Feketelista, Mean Streets), magyar szinkron pedig ugyancsak két sorozathoz érhető el. Vagyis bő 300 nap elteltével sem sikerült igazodni a magyar viszonyokhoz, ezáltal a szolgáltatás egyelőre nem éri el sem a kívánt hatást, sem a megfelelő mennyiségű előfizetőt.

Öröm az ürömben, hogy elkezdtek dolgozni a feliratozás megoldásán (a hírek szerint a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának 12 hallgatója fogja ellátni ezt a feladatot), de arról nem szól a fáma, hogy mikor kezdik el megvásárolni a már elkészült magyar szinkronokat (többek között az RTL Klub legsikeresebb sorozata, a Szulejmán is elérhető a magyar Netflixen, de törökül szinte senki sem fogja megnézni).

Számos animációs sorozat, sőt anime is része a magyar felhozatalnak (például az idehaza még be sem mutatott Rick and Morty, illetve a The Seven Deadly Sins), ám a legtöbb esetben azt tapasztaljuk, hogy az angol, német, francia, olasz, spanyol, brazíliai portugál, sőt még a lengyel szinkront is beszerezték már, de a magyarral nem haladnak, még akkor sem, ha már létezik. Ez a tendencia ugyanakkor azt is jelezheti, hogy előbb-utóbb a magyar szinkron is beilleszthető lesz ebbe a sorba, ami a Netflix hazai ismertségét és népszerűségét is fellendítené.